Виховна та культурно-масова робота

15 November 2016 | 13:01

ДОВІДКА

про стан і подальший розвиток соціально-виховної роботи Інституту кримінально-виконавчої служби у 2016-2017 навчальному році

 

Організація виховної, соціально-гуманітарної та психологічної роботи Інституту кримінально-виконавчої служби (далі – Інститут) здійснюється відповідно до вимог Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України та вимог Національної академії внутрішніх справ.

Забезпечення виконання завдань індивідуально-виховної роботи в Інституті передбачає: вивчення морально-психологічного клімату на курсах; надання рекомендацій щодо контролю дисципліни; забезпечення можливості позитивного впливу на колектив; профілактику правопорушень; забезпечення належного внутрішнього порядку та дисципліни; інформаційно-пропагандистське забезпечення; культурно-масову і спортивну роботу; культурно-виховну, про-світницьку та організаційну роботу; здійснення кураторського супровод-ження навчальних груп.

Реалізація перерахованих напрямів щомісяця розглядається з перемінним особовим складом під час проведення комплексу контрольних, профілактичних, соціально-психологічних, виховних та навчально-методичних заходів, об’єднаних під єдиною назвою «День дисципліни».

Відповідно до окремого доручення начальника Інституту від 17.12.2014 року № 63 щоквартально здійснюється перевірка журналів індивідуально-виховної роботи та літерних справ. На даний час на кожному курсі і у структурному підрозділі Інституту ведуться окремі літерні справи, куди в обов’язковому порядку долучаються рапорти з інформацією про можливі наявні проблеми сімейно-побутового, службового чи особистого характеру. 

Щовівторка особисто начальником Інституту проводиться загальноінститутське шикування усього особового складу, під час якого доводяться накази про притягнення до дисциплінарної відповідальності та заохочення курсантів, а також усі події, що відбулися за тиждень як в Інституті, так і в органах та установах, що належать до Державної кримінально-виконавчої служби України. Особлива увага при цьому приділяється виявленим порушенням дисципліни і законності, а також заходам щодо недопущення їх у подальшому.

Дисциплінарна практика серед перемінного складу Інституту здійснюється відповідно до Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ затвердженого Законом України «Про дисциплінарний статут органів внутрішніх справ» від 22.02.2006 року № 3460-4, який визначає сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень.

Станом на 13.10.2016 року в Інституті на юридичному та психологічному факультетах:

- 2-го курсу навчається 92 курсанта, з початку навчального року з курсу за власним бажанням були відраховані 2 курсанта (Корзун В.М. та Гуржій П.О.);

- 3-го курсу навчається 164 курсанта, з початку навчального року з курсу за власним бажанням був відрахований 1 курсант (Войтюк О.О.);

- 4-го курсу навчається 150 курсантів.

З початку навчального року курсантами було вчинено ряд дисциплінарних проступків, а саме:

- зафіксовано факти недбалого та безвідповідального ставлення курсантами до користування та порядку зберігання службового посвідчення, що призвело до його втрати;

- зафіксовано факти порушення розпорядку дня.

- зафіксовано факти паління у невстановлених місцях.

За всіма вищеперерахованими фактами порушення службової дисципліни було проведено службові розслідування, за результатами яких до дисциплінарної відповідальності було притягнуто 5 курсантів:

- на 2-му курсі – 2, 

- на 3-му –3, 

- на 4-му курсі відсутні дисциплінарні стягнення.

Для уникнення порушення дисципліни в майбутньому в Інституті на постійній основі запроваджено виконання комплексу контрольних, профілактичних, соціально-психологічних, виховних та навчально-методичних заходів, проводяться зустрічі начальника відділу соціально-гуманітарної роботи з курсантськими колективами Інституту, крім того індивідуально-виховна робота постійно проводиться офіцерами курсової ланки із залученням психологів відділу.

Завдяки спільно вжитим заходам в Інституті було заохочено 53 курсантів, а саме:

- на 2-му курсі – 18, 

- на 3-му – 22, 

- на 4-му – 9,

- магістратура – 4.

З початку 2016-17 навчального року відділом соціально-гуманітарної роботи здійснюється робота у напрямках організації культурно-масових, спортивних заходів та культурно-просвітницьких заходів, заходів щодо забезпечення дотримання законності та службової дисципліни, профілактики правопорушень та надзвичайних подій, а також соціально-психологічна робота.

Так, з початку навчального року у взаємодії з керівництвом та структурними підрозділами Інституту відділом соціально-гуманітарної роботи організовано та проведено наступні заходи:

1 вересня 2016 року в актовій залі Інституту кримінально-виконавчої служби відбулися урочисті заходи з нагоди святкування Дня знань.

10 вересня 2016 року організовано спортивні заходи з нагоди Дня фізичної культури та спорту.

Також 10 вересня 2016 року було організовано відвідування курсантами Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна Київського національного університету ім. Т. Шевченка у супроводі курсового офіцера майора внутрішньої служби Білик С.А.

13 вересня 2016 року курсанти 4-го курсу юридичного факультету на чолі з начальником курсу підполковником внутрішньої служби Дешевим Р.А., відвідали НСК «Олімпійський», де відбувся матч між командами «Динамо» (Київ) – «Наполі» (Італія).

15 вересня 2016 року курсанти 4-го курсу Інституту разом із курсовим офіцером старшим лейтенантом внутрішньої служби Тищенком Є.В. стали донорами крові.

17 вересня 2016 року, в рамках проведення виховної та психопрофілактичної роботи та з метою покращення психоемоційного стану, підвищення загального культурного рівня та естетичної культури, курсанти 4-го курсу Інституту, разом із старшим психологом відділу соціально-гуманітарної роботи Подкопаєвим Є.С., відвідали виступ музичного колективу «Музичний експромт KVARUD».

20 вересня 2016 року начальником відділу соціально-гуманітарної роботи Інституту підполковником внутрішньої служби Куликом А.С. було проведено виховну годину «Ми хочемо у мирі жити» з курсантами 3 та 4 курсів юридичного та психологічного факультетів, присвячену відзначенню Міжнародного дня миру.

24 вересня 2016 року курсанти 3-го курсу спільно з курсовим офіцером майором внутрішньої служби Білик С.А. відвідала виставку творів О. Корольової «Печворк – перехрестя користі й краси», яка відбулася в Центрі Української Культури та Мистецтва.

2 жовтня 2016 року курсанти психологічного факультету разом із заступником начальника психологічного факультету підполковником внутрішньої служби Бєланом Д.М. відвідали кінотеатр «Оскар».

8 жовтня 2016 року курсанти 3-го курсу разом з психологом відділу соціально-гуманітарної роботи підполковником внутрішньої служби Бархаленком Є.В. відвідали Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році».

12 жовтня 2016 року відділом було організовано та проведено урочисті заходи з нагоди відзначення Національного свята – Дня захисника України, Дня працівників освіти та Дня юриста.

14 жовтня 2016 року курсанти Інституту у супроводі курсового офіцера лейтенанта внутрішньої служби Волкового А.В., відвідали святковий молебень з приводу свята Покрови Пресвятої Богородиці.

З метою забезпечення у групах належного морально-психологічного клімату, посилення контролю за навчанням курсантів, зміцнення службової дисципліни та підвищення якості професійної підготовки, налагодження тісної взаємодії науково-педагогічних працівників кафедр і керівництва Інституту, факультетів, курсів та підвищення виховної роботи в цілому, за кожною навчальною групою закріплено кураторів із числа співробітників Інституту (наказ від 07.09.2016 року № 96/ОД-16).

На поточний навчальний рік в Інституті призначено 17 кураторів, 13 з яких на юридичному факультеті та 4 – на психологічному. Діяльність кураторів визначається Положенням про куратора навчальної групи, затвердженого наказом начальника Інституту від 11.12.2012 року № 49 та Положенням про кураторів навчальної групи Національної академії внутрішніх справ, затвердженого наказом НАВС від 20.09.2016 року № 1324.

Головним завданням кураторів навчальних груп є: індивідуальний та груповий супровід курсантів в навчанні, громадській діяльності, розвитку курсантського самоврядування; виховання у них патріотизму, розвиток творчих здібностей; формування організаторських навичок.

З початку навчального року в рамках кураторської роботи курсанти Інституту постійно залучаються до різноманітних культурних та просвітницьких заходів, зокрема, неодноразово відвідали Київський Національний Академічний театр оперети, виїжджали з екскурсією до Національного історико-архітектурного музею «Київська фортеця».

 

За підсумками кураторської роботи з початку навчального року заслуговують відмітки з кращої сторони куратори 405 та 406 навчальних груп: старший викладач кафедри практичної психології Левенець А.Є. та викладач кафедри пенітенціарної діяльності майор внутрішньої служби Мамука О.В.

З метою забезпечення контролю за станом дотримання належних санітарно-гігієнічних і побутових умов проживання в Інституті запроваджено проведення щотижневих обходів керівництвом Інституту закріпленої території, у тому числі і гуртожитків де проживають курсанти. Керівництвом Інституту курсовій ланці надається консультаційна та інша допомога як у вирішенні питань матеріально-технічного, виховного та соціально-психологічного забезпечення.

Для організації контролю за проведенням індивідуально-виховних заходів на кожному курсі заведено необхідні журнали та іншу звітну документацію. Курсовій ланці вказується на необхідні дії, направлені на укріплення та підвищення морально-психологічного клімату у колективах.

Важливе значення в організації службової діяльності та дозвілля курсантів займає курсантське самоврядування:

8 вересня 2016 року було оновлено його керівництво. Під час обговорення та активного голосування було обрано голову та нових структурних керівників курсантського самоврядування Інституту.

29 вересня 2016 року відбулося перше зібрання новообраного курсантського самоврядування, на яке були запрошені начальник відділу соціально-гуманітарної роботи підполковник внутрішньої служби Кулик А.С. та голова профспілкового комітету полковник внутрішньої служби Гузунова В.О.

Крім того, на офіційному сайті Інституту було додану окрему вкладку, що стосується питань курсантського самоврядування із зазначенням контактної інформації голови та структурних керівників.

Відділом соціально-гуманітарної роботи постійно здійснюється організація та проведення інших виховних заходів з особовим складом Інституту з метою формування гуманістичного світогляду, високих морально-психологічних якостей, виховання у майбутніх офіцерів високої відповідальності за виконання вимог присяги, статутів, наказів, інструкцій та інших нормативно-правових актів.

Зокрема, в Інституті широко використовується потенціал формуючого впливу на особистість музично-хореографічного мистецтва. Так, щотижня проводяться заняття з хореографії та заняття самодіяльного духового оркестру Інституту.

 

В поточному навчальному році було проведено два засідання кіноклубу Docudays UA. які були присвячені актуальним питанням пенітенціарної діяльності у світлі кінодокументалістики.

За ініціативи начальника відділу соціально-гуманітарної роботи діяльність Інституту широко висвітлюється не лише на його офіційному сайті, а й в соціальних мережах. Зокрема, створено сторінку Інституту кримінально-виконавчої служби в «Instagram» та спільноту «Фото ІКВС» у соціальній мережі.

Важливе місце в житті Інституті кримінально-виконавчої служби займає спортивно-масова робота. В Інституті діють збірні футбольна, волейбольна та баскетбольна команди. Спортсмени та спортивні команди Інституту гідно представляють навчальний заклад на міжнародних, всеукраїнських та локальних змаганнях.

Зокрема, збірна команда Інституту з футболу посіла 3-тє місце у Х Міжнародному турнірі з футболу працівників служби пробації, що проходив у  м. Лемборк (Польща), перемогла у матчі з київським футбольним клубом «Арена», що проходив у рамках аматорського турніру «NIVEA»  та посіла 2-ге місце у змаганнях з міні футболу серед постійного і перемінного складу Національної академії внутрішніх справ за Кубок Решка.

 

Збірна команда Інституту посіла почесне третє місце у змаганнях з перетягування канату між інститутами Національної академії внутрішніх справ.

Крім того впродовж навчального року:

- курсант 3-го курсу Кривець О.А. виборов звання Чемпіона Європи з бойового самбо;

- курсант 2-го курсу Сердюк А.А. посіла 3-тє місце на Чемпіонаті Світу з панкратіону;

- курсант 4-го курсу Тарута Д.О. у складі збірної команди Національної академії внутрішніх справ став переможцем Чемпіонату Київської міської організації фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» України з перетягування канату серед силових структур міста Києва і Київської області.

На постійній основі відділ соціально-гуманітарної роботи приділяє увагу виявленню та розвитку спортивного потенціалу курсантів Інституту. Начальник відділу підполковник внутрішньої служби Кулик А.С. забезпечує представництво відділу на спортивних заходах Інституту, відображення цих заходів на інформаційних ресурсах. Зокрема, особисто, проводив показову ранкову зарядку з курсантами 3-го та 4-го курсів.

 

Велику увагу спортивному дозвіллю курсантів приділяють на 2-му курсі, який дислокується на території відділу спеціальної та фізичної підготовки НАВС (с. Віта Поштова). Окрім спортивних секцій, якими керують науково-педагогічні працівники кафедри вогневої та спеціальної фізичної підготовки, офіцери курсової ланки на чолі з начальником курсу Муштатенком О.І. постійно проводять спортивні заходи та змагання з підлеглим перемінним особовим складом.

 

У рамках соціально-психологічного забезпечення та з метою вивчення та контролю стану морально-психологічного клімату в колективі Інституту та надання психологічної допомоги у відділі соціально-гуманітарної підготовки працюють психологи, які надаються відповідні рекомендації щодо організації індивідуально-виховної роботи та корекційних заходів, направлених на підвищення морально-психологічної стійкості курсантів та постійного особового складу.

Питання щодо стану психологічної роботи в Інституті та заходів щодо його подальшого покращення розглядалося на засіданні Вченої ради Інституту кримінально-виконавчої служби 31 серпня 2016 року (протокол № 5 від 31.08.2016 року).

Впродовж навчального року робота психологів організовувалась за наступними напрямками:

1) загально-організаційні заходи (складання планів роботи, заповнення поточної документації);

2) психологічне супроводження особового складу, індивідуальне консультування персоналу та перемінного складу (проведено 8 консультацій за поточний період);

3) проведення індивідуальних психологічних тестувань (82 особи);

4) групове анкетування та соціометричні дослідження, за поточний навчальний рік проведено:

- соціально-психологічне дослідження щодо вивчення окремих аспектів організації навчально-виховного процесу серед перемінного складу Інституту (261 особа);

- соціологічне анкетування курсантів 4-го курсу в рамках міжнародного дослідження сучасних аспектів громадської безпеки (100 осіб);

- соціометричні дослідження у 2-х навчальних групах першого курсу (42 особи).

5) індивідуальна психокорекція, пошук шляхів виходу з конфліктних кризових ситуацій.

 

Усі заходи зафіксовано в журналі психодіагностики персоналу і перемінного складу та корекції особистості, надані відповідні рекомендації відповідальним особам.

Постійно проводиться психологічна підготовка та супроводження службової діяльності персоналу Інституту кримінально-виконавчої служби, відповідального ставлення до дотримання правил безпеки у службовій діяльності, передбачливості сприяння підвищенню рівня соціально-психологічної культури персоналу та перемінного складу, визначення психологічних причин конфліктних ситуацій та емоційних зривів, що мали місце у персоналу та перемінного складу Інституту, запобігання цим проявам, допомога керівництву у здійсненні професійного виховання особового складу, надання індивідуальної консультативної допомоги працівникам, курсантам та слухачам у сфері їх службових взаємовідносин.

Питання організації і проведення виховної та соціально-гуманітарної та психологічної роботи в Інституті перебуває на постійному контролі у керівництва.

Таким чином, складовою цілісного навчально-виховного процесу будь-якого вищого навчального закладу, у тому числі й Інституту кримінально-виконавчої служби, є виховна та соціально-гуманітарна робота, що має визначний вплив на формування та розвитку професійної культури курсантів, їх підготовки до активної службової діяльності та суспільного життя.

Основною метою виховної роботи у вищому профільному навчальному закладі є формування особистості майбутнього офіцера, розвиток потреби в продуктивній діяльності, професійно-важливих якостей, професійної етики, поваги до колег та людей, комунікативності, здатності працювати в команді, особистої ерудиції, здорової амбітності, професійної компетентності, дотримання відомчих стандартів культури службової діяльності, відповідальності, творчої професійної спрямованості, почуття власної гідності та самодостатності.

Виховна та соціально-гуманітарна робота у вищих навчальних закладах повинна проводитися у три етапи.

1. Проведення комплексу заходів на стадії адаптації першокурсників:

- діагностика початкового рівня освіченості та вихованості курсантів (вивчення особових справ, тестування, індивідуальні бесіди);

- формування у курсантів поглядів на досягнення необхідних критеріїв моральності (консультування, інформування, індивідуальне планування);

- розвиток навичок спілкування і поведінки у колективі (вивчення етичних і правових норм поведінки, години спілкування, робота кураторів);

- ознайомлення з порядком організації навчально-виховного процесу (інформування про навчальний робочий план, матеріально-технічну базу, особливості майбутньої професії, ознайомлення з традиціями навчального закладу);

- створення необхідних умов навчання та відпочинку за участю самих курсантів (ознайомлення з нормами забезпеченості, захищеності, правами та обов’язками курсантів).

2. Виховна та соціально-гуманітарна робота в процесі навчання:

- забезпечення якісного рівня професійної підготовки (висвітлення викладачами морально-етичних аспектів, проведення гурткової роботи, практична психологічна допомога);

- розвиток творчого мислення (впровадження у виховний процес форм і методів самостійності: позанавчальних заходів, науково-дослідницьких досягнень);

- формування у курсантів моральної культури (розгляд і обговорення причин негативних проявів, проведення практичних занять з етикету, впровадження індивідуального і колективного контролю);

- впровадження системи самоврядування;

- планування організації культурно-масової роботи.

3. Підготовка курсанта-випускника до самостійної роботи:

- роз’яснення випускникам змісту майбутньої роботи (доведення до відома вимог кваліфікаційної характеристики, проведення атестації випускників, вихідне тестування, ознайомлення з досвідом адаптації випускників по місцю роботи);

- проведення комплексу випускних заходів.

З метою подальшого розвитку та вдосконалення виховної й соціально-гуманітарної роботи, національно-патріотичного виховання курсантів в Інституті відділом соціально-гуманітарної роботи  (Кулик А.С.) розроблено комплекс заходів,  який  03.11.2016 було погоджено Вченою радою Інституту кримінально-виконавчої служби.

Відділ соціально-гуманітарної роботи

 

  •  
  •